Kuzonga’s Holly Cikma – show results

Show photos HERE

Opdateret: 30-09-2015

Photo: Ane Marie Wilhelmsen

 

BEST IN SHOW BABY FDA 2012

*Skue = inofficiel show.

Show results:

Place Date Class Judge Result
Slagelse, RRK (DK) 28.04.2012 Baby Kerstin Nilsson (DK) VP1, BOB BABY
Roskilde, DKK international (DK) 05.05.2012 Baby John Wauben (NL) VP2
Roskilde, DKK international (DK) 05.06.2012 Baby Laura Cox (IE) VP1, BOB BABY
Malungen, Norwegian Specialty (NO) 26.05.2012 Baby Jackie Jackson (RSA) VP1, Best Baby Female
Stepping, FDA Hunting dog show (DK) 02.06.2012 Baby John Finnich Pedersen (DK)
BIS Judge: Vibe Borregaard Madsen (DK)
VP1, BOB BABY
BEST IN SHOW BABY
Ballerup, DKK international (DK) 16.06.2012 Baby Diane Anderson (USA) VP3
Ballerup, DKK international (DK) 17.06.2012 Baby Jean-P Achtergael, (BE) VP4
Sabro, DKK kreds 6 (DK) 23.06.2012 Baby Amanda Orchard (UK) VP1, BOB BABY
Bremen, NAT RRCD (DE) 04.08.2012 Puppy Burkhard Seibel (DE) VP1, BOB Puppy – no group finals
Bremen, INT DZRR (DE) 05.08.2012 Puppy Hans Müller (CH) VP1, BOB Puppy – no group finals
Århus, DKK national (DK) 25.08.2012 Puppy Ole Stavnskjær (DK)
BIS Judge: Jørgen Hindse Madsen (DK)
VP1, BOB Puppy
BEST IN SHOW 2 PUPPY
Sorø, RRK specialty (DK) 01.09.2012 Puppy Wilfried Peper (DE) VP4
Vejen, DKK international (DK) 15.09.2012 Puppy Annamaria Tarjan (HU) VP1, BOS Puppy
Vejen, DKK international (DK) 16.09.2012 Puppy D. Kenis-Pordham (GB) VP1, BOB Puppy
Billund, DKK kreds 5 (DK)* 23.09.2012 Puppy Inga Bonnez (DK)
BIS judge: Mette Sørum (DK)
VP1, BOB Puppy
BEST IN SHOW PUPPY
Billund, RRK (DK) 20.102012 Youth Marjon Eshuis-Franke (NL) VG2
Billund, RRK (DK) 21.10.2012 Youth Leif Lehmann (DK) Exc1
Herning, DKK international (DK) 03.11.2012 Youth Knut Sigurd Wilberg (GB) (DKV) Exc1
Herning, DKK international (DK) 04.11.2012 Youth Jos De Cuyper (BE) (NORDV) VG
Brørup,. DKK kreds 4 (DK) 18.11.2012 Youth Hanne Laine Jensen VG1
Blåhøj, DKK kreds 11 (DK)* 02.12.2012 Youth Michael Laub (DK) Exc1, Best female, BOB (no group placements)
Årslev, DKK kreds 3 (DK)* 03.02.2013 Youth Gerner Sørensen (DK)
Group judge: Gerner Sørensen (DK)
Exc1, Best female, BOB and BIG4
Brædstrup, DKK kreds 5 (DK)* 10.03.2013 Youth Erling Kjær Pedersen (DK) Exc1, Best female BOS
Chr. Feld, DKK kreds 4 (DK)* 07.04.2013 Youth Jan Sonne-Schmidt Exc1, Best female 2
Billund, RRK (DK) 27.04.2013 Intermediate Lilliane De Ridder (BE) VG3
Zadar, HKS (HR) 01.05.2013 Intermediate Nicola Imbimbo Exc2, Reserve-CAC
Zadar, HKS (HR) 02.05.2013 Intermediate Wera Hübenthal (NO) VG2
Zadar, HKS (HR) 04.05.2013 Intermediate Rui Olivera (P) Exc3
Zadar, HKS (HR) 05.05.2013 Intermediate Vibor Ježek (HR) Exc3
Stepping, FDA (DK) 09.05.2013 Intermediate Brigitte Thielemann (DK) Exc1
Svendborg, DKK kreds 3 (DK) 19.05.2013 Intermediate Anette Bystrup (DK) Exc1 CQ
Skodborg, DKK kreds 4 (DK)* 18.06.2013 Youth Charlotte  Hansen (DK) BIS JUNIOR
Sabro, DKK kreds 6 (DK)* 22.06.2013 Youth Teresa Killick (UK) Exc1, Best female BOS
Bremen, DZRR (DE) 02.08.2013 Intermediate Martin Klopsch (DE) Good
Varde, DKK kreds 11 (DK)* 24.08.2013 Intermediate Vincent O’brien (IE) VG2
Gørlev. DGK vestsjælland (DK)* 05.07.2014 Open Michael Laub (DK) Exc1 – Best female. BOB and BIS10 (open)
Lyne, DKK kreds 11 (DK)* 13.07.2014 Open Ulf F. Jørgensen (DK) Exc1 – BOB open class
Århus, DKK kreds 6 (DK) 23.08.2014 Open Graham Hill (UK) VG3
Vamdrup, DKK kreds 4 (DK)* 30.08.2014 Open Daniella Risdan (SLO) Exc1 – BOB open class
Årslev, DKK kreds 3 (DK)* 27.09.2014 Open Lotte Jørgensen (DK) Exc1 – 2nd best female
Herning, DKK (DK) 01.11.2014 Open Arvid Göransson (SE) VG
Herning, DKK (DK) 02.11.2014 Open Colette Muldoon (IE) Exc
Vamdrup, DKK kreds 4 (DK)* 16.11.2014 Open Lillian Christensen (DK) Exc1 – BOB open class
Vamdrup, DKK kreds 4 (DK)* 24.01.2014 Open Erling Kjær Pedersen (DK) Exc1 – BOB open – BIS3 open
Sabro, DKK kreds 6* 20.06.2015 Open Kim Vigsø Nielsen (DK) Exc1 CQ, 2nd best female